RACHMANINOV ANATOLIAN PROJECT

BASIN BÜLTENİ

Genç piyanist Güldiyar Tanrıdağlı ilk solo albümünde kökleriyle buluşuyor:

RACHMANINOV ANATOLIAN PROJECT

Yeni nesil piyanistlerden Güldiyar Tanrıdağlı’nın ilk solo albümü Rachmaninov Anatolian, Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı. Tanrıdağlı, 20’nci yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Rachmaninov’un solo piyano eserleri ve lied’lerini Anadolu enstrümanlarıyla buluşturduğu albüm projesinde, bir Doğu-Batı sentezi çalışması ortaya koyuyor.

Güldiyar Tanrıdağlı , kendisine ait projenin ilk albümünde, klasik müziğin özellikle piyano repertuarında çok büyük yeri olan besteci Rachmaninov’u seçmesinin nedenini şöyle anlatıyor: “Müzikle ve Rachmaninov’la tanıştığımdan beri bunu düşlüyordum. Rachmaninov Tatar asıllıdır. Aslen Uygur Türkü olmam dolayısıyla kökenlerin yakınlığı algıda seçicilik yarattığından da olsa gerek, bestecinin Orta Asya esintilerinin yoğun olduğu eserleri beni böyle bir fikre sürükledi.”

Genç piyanist, sanatçının özellikle gençlik yıllarına ait bestelerde Tatar köklerine ait notaların daha çok hissedildiğini söyleyip, albümün eser seçimi sırasında buna dikkat ettiğini ekliyor. Doğu etkileri taşıyan bu besteler Anadolu enstrümanları için düzenkenirken eserlerin formları da orijinal haliyle korunmuş.

Yarısı solo, yarısı trio olan “Rachmaninov Anatolian Projet”teki kimi eserlerde piyaniste duduğu ile Ertan Tekin ve yaylı tanbur-perdesiz gitarda ise Cenk Erdoğan eşlik ediyorlar.

Güldiyar Tanrıdağlı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünden mezun olduktan sonra Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden olan Salzburg Mozarteum konser piyanistliği bölümünde lisans ve (aynı zamanda film scoring eğitimi de aldığı) master derecelerini tamamladı. Avusturya’da bulunduğu 8 yıl süresince çeşitli albümlere katkıda bulundu ve konserler verdi.

Kalan Müzik